2021. augusztus 19., csütörtök

Filmesben! Azaz az Üvegtigris és az emlékezetes tó

 Hali gali Lali!!

Hát ki ne ismerné az egyik legjobb magyar filmet, az Üvegtigrist?! Naná, hogy senkinek nem kell bemutatni! Mármint a filmet, mert azért időnként igen is be kell mutatni néhány embernek. Igénylik. De én most a filmre gondoltam. A másik bejegyzésben a "Rám-szakadék, egy igazán felüdítő túra!"-ban mint azt meséltem a Rám,-szakadékhoz mentünk ki. Mivel Tinnye útba esett, ezért természetesen meglátogattuk. Én egyszer már jártam ott egy kis pihenőre, de Timi még nem, így hát megbeszéltük, hogy körbe nézzük rendesen. Az úgy is elmaradt nekem is. Szóval itt egy kis kitérő a Rám-szakadékos történetben. 


Ha egészen pontos akarok lenni, akkor felütöm a netet és megkeresem, hogy egészen konkrétan maga az Üvegtigris forgatási helyszíne, az nem teljesen Tinnye, hanem a Garancsi-tó. A Garancsi-tó Piliscsaba és Tinnye között található, utóbbi külterületén, gyönyörű környezetben. A térség egyetlen, évszázadok óta meglévő tava kedvelt kirándulóhely. A tó és környéke helyi védettségű természetvédelmi terület. A fővárosiak kedvelt kirándulóhelye és horgásztava is. Írja a Wikipédia.hu. A "regényes fekvésű" tó alacsony hegyek által közrefogott völgykatlanban jött létre; sokáig természetes eredetűnek tartották, ám az újabb kutatások szerint antropogén hatásra jött létre valamikor a középkorban, útépítés miatt elrekesztődött, agyagos talajú völgyben. A tóval és környékével kapcsolatban a környező településeken több legenda, népmonda is kialakult. A tó halászati hasznosítására már a török időktől vannak adatok, egy 1546-os összeírás idején halászati hasznát 100 forintra becsülték; az itt termő nád hasznosításáról (learatásáról és jobbágyházak fedéséhez való alkalmazásáról) ugyancsak már a XVIII. századtól kezdve ismertek adatok. Hasznosították ezen felül a vizet kenderáztatásra és telente jégvágásra is; az itt kitermelt jeget a helyiek a környék vendéglőseinek és mészárosainak adták el. Amikor 1842-ben Tinnyei földbirtokos lett, Kossuth Lajos figyelmét is felkeltette a szép fekvésű tó, amit fürdésre alkalmassá kívánt tenni, ezért fel is kérte Vásárhelyi Pált a tó forrásainak feltárására.
Erre azonban sajnos nem került sor, minden bizonnyal a neves víz építő mérnök 1846 kora tavaszán bekövetkezett, váratlan halála miatt. A későbbi évtizedekben a völgyben fellelhető agyagot igyekeztek inkább hasznosítani: elsősorban a Tinnyei parasztházak építéséhez használták az itt kitermelt agyagot, de egy időben téglagyár is működött a tó közelében. Az 1950-es években egy ideig kacsa telep működött a tóparton, a környező területeken pedig kukoricát és gabonát is termesztettek, mindez elképzelhetően igen nagy mértékben hozzájárult a tó vizének tápanyagterheléséhez.




1970-től a Magyar Távirati Iroda bérelte a Töki Tsz-től. A tó akkor nagyon hínáros volt, ezért több mázsa amurt (növényevő halat) telepítettek ide. A termelőszövetkezet dolgozói Töki, Perbáli, Tinnyei és Piliscsabai horgászokkal 1973-ban alakították meg a Töki Egyetértés Horgászegyesületet, amelynek nevét a rendszerváltozás után Garancs-tó Horgászegyesület névre változtatták meg. A vízfelület nagysága eredetileg 4 hektár volt, de már a nyolcvanas évek közepén apadni kezdett, és az iszap vastagsága is számottevően nőtt. A termelőszövetkezet és az akkori piliscsabai tanács 1987-ben tervet készíttetett a tó medrének kotrására. Az 1988 végére elkészült tervek szerint a kotrás a partrendezéssel együtt körülbelül hétmillió forintba került volna, de mivel a rendszerváltás után a Töki Tsz. megszűnt, és a tó tulajdonjoga a Piliscsabáról levált Tinnye községhez került, a kotrás elmaradt. Az 1990-es évektől a tó felülete rohamosan csökkenni kezdett, s ezzel párhuzamosan – a horgászati lehetőségek visszaesése miatt – az egyesület taglétszáma is erős apadásnak indult. Az egyesület vezetői és tagjai ezzel együtt folyamatosan igyekeztek gondozni és kezelni a tavat: a rendszeres haltelepítések mellett minden évben végeztettek víz vizsgálatokat és karbantartották a partot, de mivel a tó új tulajdonosával, Tinnye önkormányzatával nem tudtak megállapodni, és számukra elfogadható bérleti vagy használati szerződést kötni, így pályázni sem tudtak a további fejlesztésre. A horgászegyesület egyebek közt a Magyar Országos Horgász Szövetségtől, a Földművelésügyi Minisztériumtól, illetve a környezetvédelmi és vízügyi szakhatóságoktól is próbált segítséget kérni, de sajnos anyagi támogatást semelyik forrásból nem tudtak szerezni, így a témában született több napilapcikk és a televízió nyilvánossága ellenére sem sikerült a tó és környezetének rehabilitációja.
A tó vízfelülete jelenleg 2-2.5 Ha. között ingadozik, az iszap vastagsága pedig helyenként eléri az 1 méter vastagságot. A tavat az elmúlt években különböző vállalkozások bérelték, de mindegyikük megtűrte az egyesület horgászait. 2009-ben rehabilitációs munkák is kezdődtek a tavon, a Tinnyei Önkormányzat beruházásában, pályázati támogatással. 2000 nyarán nagyrészt itt forgatták az Üvegtigris című filmet, majd később a film második és harmadik folytatásának számos jelenetét is. A forgatásnál használt büfékocsi a tó partján hagyva azóta idegenforgalmi látványosság lett. A 2000-es években a tó körül kis tanösvényt alakítottak ki körülbelül tíz tájékoztató táblával, pihenőhelyekkel és szemétgyűjtő edényekkel. A korábbi horgásztanya épületében már az 1980-as években büfét alakítottak ki, majd az egész épületet éttermes panzióvá építették át, jelenleg – az itt forgatott nagy sikerű film nyomán – ez viseli az Üvegtigris nevet. Ezeket is még a Wikipédián találtam, de a Tinnye honlapon is sok-sok érdekes információ van fent. 






Mi megérkezésünkkor, szépen leparkoltunk az üvegtigris elött, kb. ott, ahol Sanyika "locsolgatta" a virágokat, felmentünk a tigrishez, végig hallgattuk az Izzirájder és az Egy hot-dog lesz, pultra csapkodós rendeléseket, aztán kértünk egy kávét. A filmhez képest a helyszín teljesen másképp mutat, például azt a részt, ahol a pottyantóst szét darabolja a menyasszony, benőtte a környezet. Feljebb sétálgatva pedig igazi természetes kéjlakot lehet találni, rengeteg koton gumival és hirtelen jött szarási roham nyomaival. Mivel így nem tudtuk eldönteni, hogy az emberek alapjából ennyire stresszesek, vagy a kaja halad át gyorsan a büféből bennük, nem kértünk végül enni. Utunkat inkább a tigris mögött kezdtük meg, hátha bele futunk valami urbexes nyomba.
De olyanra azért nem akadtunk. Viszont ahogy az étterem és a tigris között kivezetett az ösvény, a tó partján, azonnal kiszúrtuk a tutajt! Ugyan ez nem az a tutaj amit Laliék használnak a filmben, de akár még az is lehetne belőle, így majd ha még esetleg járunk arra, be-be nézünk, hogy alakul-e a tutaj, vagy csak annyi amennyi most látható a képeken is. A két vízi bicikli egyikét be akartam csórni, de aztán végül nem estünk neki behúzni a vízbe. Egész napra nem terveztünk maradni. A Garancsi-tó egyébként még ebben az állapotában is szép, így teljesen megértem Kossuth Lajost, hogy látott benne fantáziát. Több ponton is megálltunk egy kicsit nézelődni. és nagyon sajnáltam, hogy pont nem voltak nálam a mágneseim, mert biztos, hogy egy kicsit be lógattam volna. Alapjába véve nem egy nagy tóról beszélünk, de a kellemesen kialakított útvonal mentén haladva, teljesen fel tudja frissíteni az arra járókat. Én egy kicsit máshogyan terveztem volna ha utólag kerültek volna ide az építmények, mert kicsit túl zsúfolt hatást kelt az egyik part szakasz, de hát ugye, nem mai tervezések, és az étterem sem annak kezdte, hanem horgász háznak. De a szépségéből egyáltalán nem farag le ez a dolog. Miután szépen lassan körbe értünk, bevágódtunk az autóba, és folytattuk az utunkat, a fő cél felé, a Rám-szakadékhoz, amit a bevezetőben még meg is linkeltem, így onnan rögtön meg is tudjátok lesni. Mindenképpen megérte megállni egy kicsi elidőzni a Garancsi-tónál. Ne hagyjátok ki, ha erre jártok, csak ne szemeteljétek szét a helyet légy szíves, elég sok felé van elhelyezve kuka erre a célra, tartsuk meg olyan szépnek a tavat és környezetét amilyen szépnek csak lehet. 



Köszönöm szépen, hogy végig olvastad, és ha tetszett, oszd meg légy szíves, hogy minél több emberhez eljuthasson, akiknek lehet szintén tetszeni fog. Engem megtalálsz Instagramon, ahova a képeimet szoktam felrakosgatni, és TikTokon is, ahova időnként videókat dobok fel. Facebookon is megtalálsz, ahova a blog vagy az Insta megosztásokat szoktam jelezni, vagy egyéb dolgokat megosztani. 

Sziasztok!


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Kedvenc!

Visszatértem LHJK-ra, mert érdekelt a felújított Mig-15 bisz

Egy jó ideje nézegetem már a repülős hírek közt, hogy a Jakabszállás Airporton  nyugállományozott MiG-15 bisz állapota változott a legutóbbi...

↑ Vissza a tetejére ↑ Vissza a tetejére