2021. augusztus 31., kedd

Benkó Zoltán Szabadidőközpont

Gyerekkorom óta imádom a természetet. Kikapcsol, feltölt, szépsége lehengerel, az élővilágát imádom, sokszínűségét tisztelem. A jó levegőről pedig már nem is beszélve. Biztos vagyok benne, hogy mindenkinek szüksége van arra, hogy kimozduljon egy kicsit. Gyerekként, tiniként a Gellért-hegy, Margitsziget és a Városliget volt abban segítségemre, hogy hosszadalmasabb utazás nélkül bármikor ki tudjak kapcsolódni. Azóta sok víz lefolyt már a Dunán. Felnőtt fejjel pedig ebben a gyors, mindenkori kikapcsolódási lehetőséget a Szabadidőközpontban találtam meg. A sokszínűsége és az egyedisége, az ami miatt egy vagy több bejegyzést írok róla. 

A saját weboldallal rendelkező szabadidőközpont oldala, annyira tele van jó sok mindennel, hogy sok információt onnan szedek, illetve néhol idézek, mert a képeink közt szeretném bemutatni is, illetve mivel szinte törzshelyem így nem tudok egy konkrét élményt kiemelni. A Benkó Zoltán Szabadidőközpont 174 hektáros fás-füves park alappal rendelkezik és 40 hektáros tava nem csak egyszerű csodálatos természeti környezetet biztosít a kilátogatók számára, hanem más számos kikapcsolódási lehetőséget is kínál egyben. A Kecskeméten található parkban lehet sétálni, kocogni, tornázni, kosárlabdázni, röplabdázni, focizni, vagy épp bográcsozni, míg a tavon horgászni, wakeboardozni, kajak-kenuzni, és sárkány hajózni. A gyermekek számára a játszótér és a Hófánk pálya biztosít önfeledt szórakozást. A park és a város egyik büszkesége a 49 m magas domb, amelyet mesterséges úton hoztak létre. Teteje eléri a 160 méteres tengerszint feletti magasságot, ez egyben a térség legmagasabb pontja, ahonnan nem csak a park területe csodálható meg, hanem Kecskemét városa is. Igaz, eddig csak a könyvemben írtam erről, de most ebben a bejegyzésben is kiemelném, hogy számomra lelkileg jelentős ez a terület. Hiszen amint majd azt hamarosan olvashatjátok, kiadásra váró könyvben is, gyerek fejjel a Gellért-hegy volt az a hely, ahova eltudtam menekülni a város és a társadalom gondjai elöl. Na nem hasonlítom össze a a dombot a heggyel, de látvány világa, nyugodtsága, pontosan azt juttattja eszembe. A helyszín weboldalához vissza fordulva találtam rajta egy részletesebb leírást. 






A Benkő-domb vagy szlengesebben oda tolva, "Vízmű domb", egy mesterségesen létrehozott domb, melyet a mellette lévő víztározó tó kotrásakor kitermelt földből emeltek 1976 és 1986 között. A 49 méter magas domb teteje eléri a 160 méteres tengerszint feletti magasságot, ez egyben a térség legmagasabb pontja is.  A domb megépítése Benkó Zoltán, az Észak-Bács-Kiskun Megyei Vízmű Vállalat igazgatójának ötlete volt, aki az építkezés irányításában és szervezésében is részt vett. A szabadidőközpont  természeti adottságai igen változatosak, az erdőrészek különböző színekben pompáznak tavasszal és ősszel, köszönhetően a nagy számú és különböző fajtájú telepített fáknak. A területen megtalálható a kiemelten védett alföldi tölgyes, a szürke- és fehérnyár, a vízparton szomorúfűzfák, parkfaként pedig csörgőfák, juharok, platánokat találhatnak a természetjárásban ismertebbek. Az őshonos kőrisek természetvédelmi és esztétikai szempontból is kiemelkedő jelentőségűek. Az erdős területeken a kis fakopáncs és a zöld küllő jellegzetes kopogtatással kutatja a fogyasztásra alkalmas lárvákat, rovarokat a fakéreg alatt. Kis testű énekesmadarak, például cinegefélék, vörösbegyek és rozsdafarkúak is fészkelnek a területen. Kisebb létszámmal és életformájuk miatt kevésbé látványosan, de a védett közönséges denevér is megtalálható a szabadidőközpontban. Az egyébként nyitva tartással rendelkező őrzött területen nem tudom, hogy engedéllyel megoldható-e az éjszakai bejutás. Erről majd később fogom frissíteni a cikket, mert nekem mindenképpen tervben van az éjszakai barangolás is.  A szabadidőközpont kerítése mellett gyakran láthatunk dámvadakat, melyek még a terület kialakítása során kerültek betelepítésre. Élőhelyük nem tartozik a szabadidőközponthoz, a látogatók elől elzárt, Bács víz Zrt. által kezelt területen élnek. Mivel a területen természetes ellenségük nincs, zavartalanul élnek. A belső tó kíméleti terület, a mesterségesen létrehozott szigetből és az ezt körül ölelő vízfelületből áll. A sziget külső oldala mentén a víz sekélyebb, homokos mederű, a víz mélység is kisebb, kb. 1,5-2,5 méter. Az itt nőtt nádas kiváló fészkelő helyet biztosít a vízicsirkének és nádi poszátának. A partszakaszok rézsűjén helyenként löszös szakadó partok találhatók, melyek a parti fecske és a fokozottan védett gyurgyalag költőhelyei. Ezeken a részeken rendszeresen előfordul a billegető cankó, de a jégmadár is. A szabadidőközpont területén nem itt fészkelő vízimadarak, pl. tőkés réce, csér, kócsag is gyakran megfigyelhetők. Nagy számban élnek itt mocsári teknősök, melyek őshonos teknősfajnak számítanak.












A tórendszerben harcsa, süllő, ponty, busa, amur és keszegfélék is élnek. Ezen felül jelentős a tó nagy testű növényevő halállománya, különösen a ponty tekintetében. Az eddigi hivatalos tórekord 23,43 kg ebben a fajtában. Mert hogy itt bizony horgászni is lehet! Persze jó, városi parknak megfelelve sportolási és kikapcsolódási lehetőségek sokaságával lehet találkozni.  A szabadidőközpontban több sétáló, illetve futóútvonal is található, melyek az erdőben, az erdő mellett, vagy a tóparton vezetnek gyönyörű természeti környezetben.  


A leggyakrabban használt és kimért futóútvonalak az alábbiak:

Csatorna kör: 1 000 méter, 

Tó kör: 2 770 méter,

Iustitia kör: 3 540 méter.








Persze tanösvény is található a szabadidőközpontban, amit domb lábánál lehet megtalálni. Apropó! Vissza térve a dombhoz, a dombtetőn két távcső található, melyekkel alaposan szemügyre lehet venni Kecskemét városát, tiszta időben a főtér templomtornyai is jól láthatók. Szintén itt található a szerelmesek fája, melynek legendája szerint négy arkangyal vigyáz a dombra és Kecskemét városára. Aki a szerelmesek fáját házasságkötése előtt a párjával kezén fogva megkerüli, örökké együtt marad szeretetben, békességben. Szóval, városi legendák igenis vannak!  A domb tetejét kizárólag a kijelölt aszfaltos útvonalon, gyalogosan lehet megközelíteni. 

Azok akik csapatosan szeretnének kikapcsolódni, esetleg kert nélkül kénytelenek élni, de mégis hajtja őket a vágy, hogy egy jó kis nyári ücsörgős, szabadban össze jövős napot tartsanak, szintén nem maradnak élmény nélkül. Ugyanis a szabadidőközpontban négy kijelölt bográcsozó hely található, melyek közül kettőnél áramvételi lehetőség is adott. A 4-6-8 személyes bográcsozó helyek lehetőséget biztosítanak főzésre, grillezésre, szalonnasütésre. Ami nekem meg nagyon nagyon tetszik, az nem más mint a strandolási lehetőség! Szerintem rohadt jó, hogy ha kicsi tengerparti feelingre vagy homokos partra vágyunk, akkor azt könnyen megtehetjük. A szabadidőközpont területén található a Domb Beach Strand, ami 150 méter hosszú homokos parttal és rengeteg sportolási és kikapcsolódási lehetőséggel várja a látogatókat. A strandon ingyenes vízi csúszda, gyermekjátszótér, strandröplabda pálya, és wakeboard pálya biztosít aktív kikapcsolódási lehetőséget. A melegkonyhás büfé kínálatában grill ételek, üdítők és jégkrémek szerepelnek. Esküszöm, nem reklámozásból írom! De akit esetleg megragadott és kíváncsi lett rá az  további információkat a Domb Beach Strand Facebook oldalán olvashat. 









Én nagyon szépen köszönöm, hogy elolvastad, ha esetleg tetszett, oszd meg kérlek, hogy eljuthasson másokhoz is a bejegyzés. Ha értesülni szeretnél a jövőbeli bejegyzésekről akkor iratkozz fel oldalt, illetve szintén oldalt megtalálhatsz facebookon és Instagramon is, ahol sok képet igyekszem feltenni. Ajánlom a családi rom túráinkról, is az Insta oldalt amit szintén oldalt és felül a BánatVirágok képre kattintva érsz el. Lehetsz a blog állandó olvasója, ezt az oldal alján tudod megtenni. Legyetek állandó olvasóim! 

Sziasztok! 

Természetesen végezetül, azért még bedobok pár képet zárásnak:





















Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Kedvenc!

Visszatértem LHJK-ra, mert érdekelt a felújított Mig-15 bisz

Egy jó ideje nézegetem már a repülős hírek közt, hogy a Jakabszállás Airporton  nyugállományozott MiG-15 bisz állapota változott a legutóbbi...

↑ Vissza a tetejére ↑ Vissza a tetejére